Naše biofarma

Naše hospodářství bylo zaregistrováno u OÚ v Kroměříži před 28 lety, dne 22. června 1990. Produkční plochy pro pěstování zeleniny a ovoce byly podrobeny řadě půdních rozborů, lokalita vyhodnocována ve vztahu k průměrným ročním spadům těžkých kovů (kadmium, olovo apod.), kyselých dešťů a celkových spadů N, P, K, Ca, Hg, S, včetně pH srážkové vody.

Po zapracování údajů do projektu, nutného k tříletému přechodu na ekologické hospodaření, byla celá farma v roce 1991 přihlášena k členství ve Svazu producentů a zpracovatelů biopotravin PRO-BIO Šumperk. Od tohoto roku je veškerá produkce pocházející z našeho hospodářství průběžně kontrolována nezávislou kontrolní organizací Biokont CZ pověřenou Ministerstvem zemědělství ČR, která kontroluje dodržování nařízení pro ekologické zemědělství, předepsané v současné době Nařízením rady Evropy (NR 2092/91 včetně dalších předpisů).

bio - ekologické zemědělství

V prvních třech letech přechodného období byla produkce dodávána převážně do školních jídelen mateřských a základních škol. Se vzrůstajícím povědomím spotřebitelů o biopotravinách byla poptávka po produktech biozeleniny stále vyšší a přerůstala stále více region Zlínského kraje.

Z těchto důvodů byl v roce 1995 zahájen zásilkový prodej a to po celé ČR. Tento specifický druh prodeje byl stále více příznivě hodnocen. Především u zákazníků, kteří by se k biozelenině v tak širokém sortimentu nedostali vzhledem k tomu, že v té době byla biozelenina sporadicky prodávána jen v některých velkých městech a to jen v několika prodejnách. Naše produkty byly tímto způsobem distribuce k dispozici i v těch nejodlehlejších místech ČR, čímž se splnil náš sen, aby každý, kdo má opravdový zájem o naše bioprodukty, mohl být naším zákazníkem – přítelem přírody a zdravého životního stylu.

V roce 2013 jsme zaměřili způsob prodeje na službu bedýnek, která zákazníkům nabízí pohodlí nákupu dle vlastního výběru v internetovém obchodě s některými specifiky bedýnkového způsobu distribuce zeleniny. Zákazníci z regionu Kroměřížska tak mají možnost nakoupit nejčerstvější biozeleninu přímo od místního pěstitele. Doba od sklizně po možné zpracování u spotřebitele nepřesahuje 10 hodin.

S přáním dobré chuti a se srdečným pozdravem
Josef a Danuše Vymětalovi

Jsme rodinná firma

Josef Vymětal

Josef Vymětal
* 1944

Danuše Vymětalová

Danuše Vymětalová
* 1947

Josef Vymětal ml.

Josef Vymětal ml.
* 1967

Petr Vymětal

Petr Vymětal
* 1981

Marie Vymětalová

Marie Vymětalová
* 1984

Ohlasy našich zákazníků

Zdeňka Těsnohlídková

Milí Vymětalovi,

ráda bych Vám i letos ze srdce poděkovala za Vaše zelené zásobování, je to pro mě ohromný pocit svobody, moci koupit kvalitní českou a s láskou pěstovanou zeleninu a ovoce. Zahrádku máme malou, takže nepokryje potřeby jedlíků. Potřebuji však cítit střídání ročních dob také skrze hlínu a jsem ráda, že dcerka mj. vidí, že rostlinka roste ze semínka a i naše mini sklizeň je pak malý zázrak a velká odměna. Velmi si vážím Vaší práce a přístupu k půdě a přírodě.

Známe se sice jen po hlase, ale cítila jsem potřebu vyjádřit Vám naše upřímné Díky a také Vám popřát mnoho zdaru a zdravíčka.

Zdeňka Těsnohlídková

PS. Paní Vymětalová, Vaše šťávy mají velký úspěch u dětí (nejen) a Vaše marmelády! ... Přiznám se, že to je pohlazení... Musela jsem i své staré babičce upřímně přiznat, že ty její byly vždy moc dobré, ale ty Vaše jsou naprosto vynikající. Nemohu se zbavit pocitu, že jahodová mi voněla i po vanilce.

Renata Berková

Vážená paní Vymětalová, vážený pane Vymětale,

než začnu se svými díky, chtěla bych Vám sdělit, že jsem na Vás v této sezóně myslela snad každý den. Třeba když jsem nosila ty těžké bedny a vzpomínala, že Vy je máte v rukou mnohem častěji a už mnoho let, když řidič dovezl tu krásně vyskládanou zeleninu, když bylo celé týdny škaredé počasí, pršelo, že by se člověku ani ven nechtělo, a přesto jsem měla každé pondělí zeleninu vzorně připravenou, když jsem si představila, že Vašima rukama musela projít každá cibule, každá mrkev, každý jednotlivý kousek – a to několikrát... Máte můj obrovský obdiv a úctu!

Spolupráce s Vámi byla úžasná, vždycky všechno připraveno, radost pohledět a zakousnout se! Je vidět, že jsou za Vaší prací mnohaleté zkušenosti, píle, snaha a láska k dílu. I zde platí - hodně povolaných, málo vyvolených! Moc si Vaší práce vážím! Přeji jen to dobré, hodně zdraví a spokojené zákazníky! Je mi ctí, že mohu odebírat zeleninu právě od Vás!

Renata Berková
Olomouc, 1. 11. 2011

Jiřina a Petr Kolářovi

Dobrý den,

poděkujte prosím naším jménem manželům Vymětalovým. Oceňujeme vysokou kvalitu jejich zeleniny, která je skutečně opravdovým přínosem pro naši kuchyni; zejména chuť jejich produktů zásadně převyšuje obdobné plodiny zahraniční provenience, které jsou běžně k dostání v obchodních sítích. Fakt, že jejich zelenina má certifikát biokvality, je pro nás rovněž velmi významný.

Věříme, že naše spolupráce bude pokračovat i v následující sezóně.

S pozdravem.
Jiřina a Petr Kolářovi

manželé Sigmundovi

Jinak bych ráda nechala vzkázat také poděkování... Jsme dlouholetí vegetariáni a manžel, aniž by věděl, že má doma biozeleninu (naše první bedýnka), ihned poznal rozdíl v chuti, s běžně kupovanou zeleninou v obchodech se to nedá vůbec srovnat. Vaše biozelenina má opravdu vynikající chuť.

Moc děkujeme, manželé Sigmundovi

Věra Znojilová

Chci poděkovat pěstitelům za jejich práci, biobedýnky předčily moje očekávání a naučily mě mít každý týden přísun zdravé chutné zeleniny. Přeju hodně sluníčka i v zimních měsících.

Věra Znojilová

rodina Szotkowských

Moc děkujeme za výbornou zeleninku, která nám moc chutná a naše princezny přes léto vyrostly určitě i díky ní.

S pozdravem a přáním pevného zdraví
rodina Szotkowských z Olomouce

Radka Kuchyňková

Děkuji manželům Vymětalovým za výbornou zeleninu.
Radka Kuchyňková

Petra Weinerová

Vážená paní Vymětalová, vážený pane Vymětale,

dovolte mi, abych vám jménem celé naší rodiny moc poděkovala za všechny ty dobroty, které jsme od vás mohli ochutnat. Od chvíle, co mám malé děti, se snažím vařit pro ně z toho nejlepšího, co u nás můžu koupit a teď to mám díky bedýnkám mnohem jednodušší.

Mám radost z toho, že jsem součástí tohoto systému, který i přes své "mládí" velmi dobře funguje, že podporuji místní producenty a jejich produkty a hlavně jak říká motto tohoto počínání: po letech znovu zažívám opravdovou chuť zeleniny.

Držím vám palce a přeji vám, aby jste si po skončení sezóny odpočinuli a doufám, že se můžu těšit i na další rok!

S přáním hezkých dní
Petra Weinerová

Dana Lukešová a Jirka Žufníček

Jestli má někdo zásluhu na našem naučení se jezení zeleniny za jedno léto, jste to určitě Vy. Vlastně nevaříme doma nic jiného - jídelníček přizpůsobujeme obsahu bedýnky. Výborná zeleninka, sníme vše, ve stavu syrovém i vařeném, nebo pečeném (červená řepa). Ať Vám oběma dlouho slouží zdraví, abyste takhle dále převychovávali na zdravou stravu i další.

Zdravíme Dana Lukešová a Jirka Žufníček.

Eva Dohnalová

O tom, že existují nějaké "bedýnky" a "biobedýnky" jsem se dověděla již asi tak před dvěma roky. Jen existovaly skoro v každém kraji mimo Olomouckého. Zřejmě z toho důvodu, že jsme na Hané a Hanáci byli přece vždycky zemědělci! Proto jsem uvítala, když jsem se dověděla, že někdo v Olomouci rozjíždí "biobedýnky". Vím, že zrealizování každého nového nápadu zabírá mnoho energie, přináší s sebou hodně problémů a také "závistivou", kteří tyto problémy dokáží neskutečně hromadit. Proto patří můj neskonalý obdiv především Vám, paní Berková, za to, že jste dokázala svůj nápad zrealizovat, udržet a přes mnohé (z e-mailů tušené obtíže, jako např. sousedské problémy) se ještě i usmívat při předávání bedýnek nám, co jsme jen dojeli, zaplatili, odvezli a zkonzumovali.

Velký dík patří i našim dodavatelům biozeleniny a ovoce. Vlastním malou zahrádku o rozloze asi tak 10×10 metrů, na které pěstuji něco málo mrkve, petržele, cibule, hrášku, fazolek a bylinek a poslední dobou stále více ubírám místo zelenině a přidávám květinkám. Proto vím, kolik práce a trpělivosti dá vypěstovat z malého semínka něco většího, chutného a hlavně zdravého bez chemického hnojení, aniž by to ještě před dozráním nesežrali různí brouci, housenky a žížalky. Proto jsem se těšila hlavně na zeleninu, kterou si doma nepěstuji, protože na ni nemám místo nebo sejí u nás nedaří. Byla to hlavně rajčata, na která jsme se s manželem těšili a o která jsme svedli kruté boje, ale také paprika, červená řepa, tuříny, zelí, česnek a další. A hlavně úžasná chuť biobrambor. Nakupovala jsem je po 5 kg a ještě teď se z nich těšíme.

Takže ještě jednou Vám všem díky a rozhodně se těšíme, že biobedýnky budou pokračovat i v dalších letech.
Eva Dohnalová

Marie Klimčáková

Pozdrav manželům Vymětalovým, moc děkujeme za Vaše úsilí a práci v zemědělství! Pocházím z venkova na Vysočině a rodiče vlastní malé hospodářství, chovají ovce, pár koz a další hospodářská zvířata, k tomu obhospodařují necelý hektar pole. Od dětství jsem rodičům pomáhala se svými sourozenci sušit seno, okopávali jsme řepu a další plodiny na poli a poznala jsem důvěrně, kolik dřiny a námahy je spjato s obhospodařováním pole a péčí o zvířata. Rodiče měli navíc náročná zaměstnání mimo zemědělskou sféru, tak jsme pomáhali, neměli jsme na výběr... "-) Vím, jak opravdu chutnají kvalitní produkty a jaké skvělé pokrmy nám z nich maminka vařila... I když už na venkově nežiji, láska a studium mě přivedly do Olomouce, přesto se snažím zajistit svým dětem kvalitní suroviny a již třetí měsíc objednávám bedýnky od paní Berkové (tímto jí velmi děkuji). Rodiče mě sice zásobují vlastními produkty, vzdálenost mezi námi ale zabraňuje, abych je měla častěji než jednou za měsíc, proto jsem za možnost odběru Vaší zeleniny vděčná... Děkujeme a přejeme hodně sil, radosti z krásných výpěstků a v neposlední řadě hodně spokojených zákazníků, kteří Vaše úsilí dokáží ocenit i v pravém slova smyslu...

S pozdravem, Marie Klimčáková.

Ivana Kučerová

Moc Vám děkuji za všechno a samozřejmě velký dík patří i vašim dodavatelům. Věřím, že je kolem všeho obrovská práce a je úžasné, že jsou lidi, pro které má tato práce smysl. Držím pěsti, ať se Vám všem do budoucna daří.

S pozdravem Ivana Kučerová a celá naše rodinka

A. Severová

Já bych se ráda připojila, jenže fakt nemám básnické střevo. Prostě chci jen poděkovat, chuť dobré zeleniny je jiná...
A. Severová,

Marek Hřibňák

Hodně zdraví do další práce, kterou lidé ocení. Možná ne hned ale časem určitě.
Marek Hřibňák

Ivona Barnetová

Manželé Vymětalovi, sice jsem Vás osobně nepoznala, ale jsem za celé bedýnky a veškerou zeleninu vděčná. S kvalitou i chutí jsem velmi spokojená a celý nápad s bedýnkami a jeho realizaci obdivuji, klaním se až k zemi za veškerou práci, kterou to obnáší, ať už fyzickou či organizační. Jste skvělí a děkuji, děkuji, děkuji. V zimě mi budete chybět, těším se na jaro.

Ivona Barnetová

Sedláčkovi

Chtěli jsme Vám poděkovat za vynikající zeleninu, která mi připomněla chuť a vůni, kterou jsem znala z dětství, kdy moji prarodiče sami pěstovali zeleninu. Jsem ráda alespoň za tuto možnost seznámení našich dětí se skvělou zeleninou. Těšíme se na příští rok, že zase bude možnost zeleninu od Vás odebírat. Přejeme Vám spoustu zdraví a sil k zemědělčení.

Sedláčkovi

Jitka Saková

Chtěla bych poděkovat dodavatelům bio-zeleniny a ovoce, velmi si jejich práce vážím, neboť je za tím spousta poctivé dřiny. Jsem moc vděčná za to, že máme možnost jejich produkci odebírat a s chutí konzumovat. S přáním příjemného dne

Jitka Saková

Petra Látalová

Moc Vás zdravím,

chtěla bych Vám alespoň touto cestou poděkovat za velice užitečnou a náročnou práci, na jejímž konci je úžasný výsledek. Jsem moc ráda, že já i mé děti máme na stole čerstvou sezónní zeleninu a ovoce výborné a hlavně NAŠE! Nad regály plnými dovozového zboží v naší úrodné zemi jen nechápavě kroutím hlavou a do košíku nedám.

Díky za Vaši snahu, námahu a "návrat k přírodě"...

Petra Látalová + děti: Rozárka, Adam, Filip

Čechovi

3. 10. 2011

Děkujeme, že jste nám každé pondělí zpříjemnili vaší čerstvou zeleninou. Děkujeme a velmi si vaší práce VÁŽÍME.

Čechovi, Olomouc

Copyright © 2006–2019 Josef Vymětal, realizace: reseni.net